آشنایی با عناصر تشکیل دهنده اسناد HTML
 

آشنایی با عناصر تشکیل دهنده اسناد HTML

به طور کلی عناصر HTML با «تگ باز یا آغازین»، آغاز می‌شوند، یک مقدار محتوا درون خود دارند و سپس با «تگ بسته یا پایانی» به پایان می‌رسند.
شنبه، 03 مهر 1400 | Article Rating

تگ‌ها یا عناصر HTML

عناصر HTML را تگ نیز می‌نامند. در HTML دو نوع تگ وجود دارد. تگ‌هایی که یکی در ابتدای محتوا و سپس محتوای آن تگ نوشته شده و در انتها با یک تگ دیگر بسته می‌شود و دیگری تگ‌های خالی که به تنهایی و بدون محتوای بین دو تگ باز و بسته به صورت خالی و به تنهایی استفاده می‌شوند. به دو مثال زیر توجه کنید:

تگ دو قسمتی که محتوا درونش قرار می‌گیرد

< tagname > محتوا در این قسمت قرار می‌گیرد... < /tagname >

مثل:

< h1 > عنوان مقاله من < /h1 >
< p > یک پاراگراف از مقاله من < /p >

تگ خالی که به تنهایی استفاده می‌شود

< tagname >

مثل:

< br >
< hr >


تگ‌ها یا عناصر HTML

عناصر HTML را می توان تو در تو درون کد نوشت. یعنی عناصر html می توانند درون عناصر دیگری قرار بگیرند.

در واقع تمام اسناد HTML از عناصر HTML تو در تو تشکیل شده اند.

در مثال زیر، چهار عنصر HTML ( <html>، <body>، <h1> و <p>) را مشاهده می‌کنید که به صورت تو در تو قرار گرفته‌اند:

 • </>

  مثال برای درک بهتر آموزش اسناد HTML:

  <!DOCTYPE html>
  <html>
  <body>

  <h1>نخستین عنوان صفحه وب من</h1>
  <p>نخستین پاراگراف صفحه وب من.</p>

  </body>
  </html>
  کد HTML را آزمایش کنید

  تنها کافی است روی گزینه "کد HTML را آزمایش کنید " کلیک کنید تا ویرایشگر متنی ما همان لحظه باز شود و شما کدهایی را که یاد گرفتید در پنجره سمت چپ وارد کنید و با زدن گزینه "مشاهده نتیجه"، نتیجه کد خود را به صورت زنده مشاهده نمایید!


توضیح مثال بالا

در مثال بالا عنصر <html> ریشه و مشخص کننده سند HTML است. این عنصر دارای یک تگ آغاز <html> و یک تگ پایان است <html/>.

درون تگ html به عنوان محتوای درون این تگ عناصر دیگری وجود دارند. عنصر <body> که بدنه سند html ‌را مشخص می‌کند و این عنصر نیز دارای یک تگ آغاز <body> و یک تگ پایان است <body/>.

درون عنصر body دو عنصر دیگر <h1> و <p> وجود دارند که عنوان و پاراگراف یک صفحه هستند که به کاربر یک متن عنوان و یک متن پاراگراف را به عنوان محتوای درون عنصر body نشان می‌دهند.

خود این دو عنصر h1 و p نیز از تگ‌های آغازین و پایانی تشکیل شده‌اند که متنی درون خود به عنوان محتوا دارند و این متنی است که به کاربر نمایش داده می‌شود.


هرگز تگ پایان را نادیده نگیرید

به این نکته مهم توجه کنید که عناصر دو بخشی را که شامل تگ آغاز و پایان هستند به طور کامل بنویسید و هرگز تگ پایانی را فراموش نکنید. در غیر این صورت ممکن است برخی از عناصر HTML به درستی نمایش داده نشوند و صفحه Html ‌شما به صورت به هم ریخته یا خراب نمایش داده شود. در صورتی که تگ پایانی را فراموش کنید خود مرورگرها آن را تشخیص داده و برای شما می‌بندند ولی بسته به نوع مرورگر و کامپایلر آن مرورگر ممکن است از محل اشتباهی تگ بسته فراموش شده را ببندد و باعث به هم ریختگی صفحه شود و در نتیجه کاربر صفحه وب شما، خطاهای غیر منتظره دریافت کند.


HTML به حروف بزرگ و کوچک حساس نیست

تگ های HTML به حروف بزرگ و کوچک حساس نیستند. برای مثال یک تگ پاراگراف را می‌توانید به این شکل <P> با حروف بزرگ بنویسید و یا به این شکل <p> با حروف کوچک. در هر دو صورت مرورگرهای صفحات ول آن‌ها را می‌خوانند و به درستی اجرا می‌کنند.

استاندارد HTML الزامی برای استفاده‌از برچسب‌های حروف کوچک در نظر نگرفته است، ولی W3C توصیه می‌کند که بهتر است در HTML از حروف کوچک برای تگ‌ها استفاده کنید، و حتی خواسته برای انواع اسناد سختگیرانه تر مانند XHTML برای نگارش تگ‌ها حتما از حروف کوچک استفاده شود.


معرفی برخی خدمات مرتبط با راه اندازی کسب و کار آنلاین کارگزاران تجارت الکترونیک ایران

در صورتی که مایل به معرفی خدمات طراحی سایت ما به دوستان خود هستید لطفا این صفحه را برای ایشان به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید اطلاعات بیشتری درباره خدمات ما در زمینه طراحی سایت فروشگاهی همچون طراحی سایت عطر، طراحی سایت شخصی، طراحی سایت شرکتی، طراحی سایت سازمانی با ورود به این صفحات به دست آورید. این که وب سایت مورد نظر شما از چه نوعی باشد را به ما بسپارید. بسته به امکانات و نیاز شما بهترین را برای شما انتخاب می‌کنیم. چه از نوع طراحی سایت با دی ان ان DNN (دات نت نیوک) باشد و چه از نوع طراحی سایت با وردپرس Wordpress می‌توانید از طریق صفحات مربوط به آن اطلاعات بیشتری کسب کرده و همه خدمات خود را از میزبانی وب و خرید هاست گرفته تا طراحی اپلیکیشن موبایل و آموزش طراحی سایت و سئو سایت SEO، آن را با خیال راحت به ما بسپارید. نکته قابل توجه این است که ما با هدف افزایش درآمد و رساندن شما به اهدافی که مد نظر دارید این کار را انجام می‌دهیم و این موضوع بسیار متفاوت است با این که بخواهید فقط یک سایت داشته باشید! چون هر طراحی سایتی شما را به اهداف‌تان نمی‌رساند. تخصص ما تجارت الکترونیک و راه اندازی کسب و کار آنلاین است و طراحی سایت تنها بخشی از این خدمات محسوب می‌شود. عکاسی 360 درجه از محصول و طراحی سیستم اختصاصی یکپارچه ERP و راهبری و چگونگی انجام کار برای رسیدن به درآمد آنلاین چیزی است که بسیاری از طراحان سایت نمی‌دانند. این در حالی است که هدف ما از طراحی سایت تمرکز روی به نتیجه رسیدن اهداف شما است نه طراحی سایت! کارگزار خدمات فناوری اطلاعات خود را به درستی و با دقت انتخاب کنید.

تصاویر
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

این صفحه را به دوستان خود معرفی کنید

با به اشتراک گذاری این صفحه، یک فرصت خوب به دوستان خود هدیه می‌دهید