الگوی طراحی، پروتوتایپ (Prototype) یا نمونه اولیه چیست و به چه کار می‌آید؟

برای طراحی سامانه‌های اختصاصی و اپلیکیشن، پیش از آغاز کار برنامه‌نویسی باید یک نمونه اولیه یا پروتوتایپ که رابط کاربری UI و تجربه کاربری UX را تا حد زیادی مشخص می‌کند را آماده کرد تا کارفرما و مجری پروژه، به درک مشترکی از نپروژه برسند و بدانند که چه آیتمی در کجا قرار می‌گیرد و عملکرد آن دقیقا چگونه خواهد بود.

در پروتوتایپ تمام جزئیات نمایش داده می‌شود. در واقع یک پوسته از نر‌م‌افزار نهایی سمت کاربر مصرف‌کننده و سمت مدیر سایت یا اپلیکیشن است که فیلدهای داخل هر صفحه مشخص و جانمایی می‌شود. نحوه چیدمان و اندازه آیتم‌ها، یا نحوه عملکرد یک آیتم مثل دکمه که آیا با کلیک روی آن، صفحه جدید باز می‌شود یا یک PopUp باز می‌شود یا... نیز در طراحی اولیه باید پیش‌بینی شود. دقت کنید که معمولا طراحی Prototype همراه با RFP پروژه ارائه می‌شود و به تنهایی بی‌معنی است و کاربردی ندارد.

محاسبه قیمت تولید سامانه یا اپلیکیشن
تنها بعد از طراحی  Prototype و RFP امکان پذیر است.

پس از این مرحله و آماده کردن الگوی طراحی، مشخص می‌شود که پروژه‌ی شما چه تعداد فرم و صفحه و فیلد و جزئیات گرافیکی و اجرایی دارد و تیم برنامه‌نویسی و گرافیک می‌تواند بر اساس آن پروتوتایپ زمان و قیمت دقیق را محاسبه و برای آغاز کار تولید پروژه اعلام آمادگی نماید و با تایید کارفرما کار را آغاز نماید. نکته بسیار مهم ادر اجرای پروژه این است که اجرای پروژه باید دقیقا مطابق پروتوتایپ انجام شود و بدون تغییر در جزئیات تا پایان عملیات اجرایی سفارش پیش رفت و تنها پس از تحویل پروژه امکان تست عملکرد و تشخیص نیاز به تغییر در نسخه بعد انجام شود. چرا که اگر در حین اجرای کار تغییر در پروتوتایپ اولیه داده شود این کار بدون در نظر گرفتن سایر صفحات انجام شده و مشکلاتی مثل بروز ساید افکت در سایر قسمت‌ها ایجاد خواهد شد.

پس از تکمیل سفارش و تحویل اولین نسخه، کارفرما و پیمانکار می‌توانند درباره تغییراتی در آن مجددا پروژه را بازنگری کرده و تغییرات مورد نیاز را در صورت لزوم به عنوان نسخه ۲ پروژه سفارش داده و انجام دهند.

ویدئوی آشنایی با RFP و Prototype

درخواست تماس برای مشاوره رایگان

برای کسب اطلاعات بیشتر یا خرید سرویس اطلاعات خود را وارد نمایید تا برای مشاوره با شما تماس گرفته می‌شود.

این صفحه را به دوستان خود معرفی کنید

با به اشتراک گذاری این صفحه، یک فرصت خوب به دوستان خود هدیه می‌دهید