هم اکنون با ECB تماس بگیرید

نشانی دفتر کارگزاران تجارت الکترونیک ایران
کرج، مهرشهر، بلوار شهرداری، خیابان ۱۰۳، شماره ۲۵۲
همیشه در دسترس شما هستیم
info@ecb.ir
 

طراحی سایت‌های کاربردی، زیبا و آسان با امکانات پیشرفته

تعریف جامع از طراحی سایت مناسب چیست؟

وقتی حرف از طراحی وب سایت می‌زنیم، چه چیزی به ذهن شما خطور می‌کند؟ تقریبا بیشتر مردم از وب‌سایت به عنوان یک سایت فروشگاهی که کالا خرید و فروش کند و یا یک سایت اطلاع‌رسانی که اطلاعاتی درباره کسب و کار همراه با یک فرم تماس و تلفن داشته باشد یاد می‌کنند. شاید هرگز تصور نکنند که کسب و کار و شغل آن‌ها نیز امکان آنلاین شدن را داشته باشد! شاید این جمله را زیاد شنیده باشید که این روزها با اپلیکیشن‌های اجتماعی موبایل مثل اینستاگرام و تلگرام دیگر چه کسی به دنبال طراحی سایت است؟!... ولی این صحبت‌ها همه از روی ناآگاهی و عدم شناخت و درک کاربرد هر یک از آن‌ها است و علت آن ندانستن تعریفی جامع از یک وب‌سایت است.

طراحی یک «وب‌سایت مناسب» سایتی است که ویژگی‌های زیر را داشته باشد. سه ویژگی نخست مربوط به قبل از آغاز طراحی است:

 • هدف از طراحی سایت از پیش تعریف شده باشد. هدف تعیین شده باید منتهی به رونق کسب و کار شما یا رسیدن به اهداف غیر انتفاعی شما شود.
 • قبل از آغاز به طراحی سایت روی تمام جزئیات و آیتم‌هایی که در آن قرار می‌گیرد فکر شده و تصمیم درست و با دلیل و منطق گرفته شده باشد.
 • امکانات مورد نیاز برای عملیاتی کردن اهداف به صورت فیزیکی و غیر نرم‌افزاری شامل نیروی انسانی، قیمت‌گذاری، کیفیت، پشتیبانی و... پیش‌بینی شده باشد.
 • در طراحی وب سایت نخستین چیزی که به چشم می‌خورد ظاهر سایت است. پس یک وب‌سایت مناسب باید ظاهر عالی و جذابی داشته باشد.
 • طراحی ظاهر سایت یا رابط کاربری (UI) باید واکنشگرا (Responsive) باشد به طوری که در وسایل محتلف نمایش مثل موبایل و تبلت هم به خوبی دیده شود.
 • کاربران سایت باید تجربه کاربری (UX) خوبی از استفاده از سایت شما داشته باشند. طرز کار سایت و دسترسی‌ها باید ساده و آسان و مشخص باشد.
 • محل میزبانی سایت باید نزدیک به محل اصلی کاربران سایت باشد. برای مثال سایت‌های ایرانی بهتر است در ایران هاست (میزبانی وب) شوند.
 • سرعت فراخوانی سایت باید مناسب باشد به طوری که وقت زیادی از کاربر در انتظار فراخوانی صفحات مختلف نشود.
 • نقشه صفحات سایت باید منطقی و بر اساس یک استراتژی هدفمند طراحی شده باشد به طوری که کاربران به سادگی به محتوای خود دسترسی پیدا کنند.
 • مطالب سایت باید کاربردی و مختصر و مفید باشد. از تکرار عبارات و تصاویر جلوگیری شود. محتوای سایت باید جذاب و مرتبط با موضوع صفحه باشد.
 • در میان متن سایت، از تصاویر، صدا و ویدئو تا جایی که به جذابیت و سادگی سایت آسیب نزند استفاده نمایید.
 • هنگام ساخت صفحات قوانین بهینه سازی برای موتورهای جستجو را رعایت کنید. قوانین SEO شامل استفاده مناسب از تگ‌ها، اتریبیوت‌ها، عنوان، توضیح، برچسب و لینک‌های داخلی و خارجی سایت است که به شدت روی رشد و کیفیت ساخت سایت شما موثر است.
 • وجود ابزارهای آنلاین و ماژول‌های کاربردی متناسب با کسب و کار و اهداف شما یکی مهم‌ترین مواردی است که یک سایت مناسب و موفق باید داشته باشد.
 • پشتیبانی ۲۴ ساعته از وب‌سایت طراحی شده شما توسط تیمی با تجربه بین‌المللی و با دانش فنی بالا و خوش فکر برای پاسخگویی به نیازهای شما.
 • دریافت آموزش و راهنمایی برای موفقیت شما لازم است. شما باید بتوانید بدون وابستگی به هیچ شخص یا شرکتی سایت خود را مدیریت کنید. ما به شما آموزش لازم را برای به دست آوردن توانایی مدیریت سایت خود می‌دهیم.
 • در صورتی که محصولات شما قابل صادرات است و یا خدمات بین‌المللی استفاده می‌کنید با هدف قراردادن کشورهای مورد نظر خود، سایت خود را چند زبانه کنید.

برای طراحی سایت از کجا شروع کنیم؟

برای آغاز فرایند طراحی سایت، مهم‌ترین چیز هماهنگی و اتفاق نظر کارفرما و پیمانکار است تا به یک جمع‌بندی و هدف مشترک از طراحی سایت برسند. برای این منظور ابتدا بر اساس توضیحات سفارش‌دهنده، نکات مثبت و منفی و امکانات و نیازها از سوی کارفرما دریافت می‌شود و در نهایت طی نیازسنجی که توسط ما از سفارش‌دهنده انجام می‌شود، مشخص خواهد شد که دقیقا چه عملیاتی باید برای طراحی سایت شما انجام شود. از طراحی گرافیک سایت گرفته تا تعداد صفحات، حجم مطالب، پیچیدگی بارگذاری محتوا، بخش‌های خبری، مقالات، فرم‌های تماس، فروشگاه یا نرم‌افزارهای کاربردی و محاسباتی،‌ تعداد زبان‌ها و....  همگی در نیازسنجی اولیه مشخص می‌شود و بر اساس آن یک پروپوزال و طرح پیشنهادی با ذکر همه جزئیات به صورت مکتوب برای سفارش‌دهنده ارسال می‌شود که در آن جزئیات سفارش و آن‌چه که توسط پیمانکار و مجبری طرح انجام می‌شود بدون کم و کاست و به دقت ذکر می‌شود. همچنین برای تمام موارد یک صورت‌حساب مشخص می‌شود که مبالغ هر یک موارد ذکر شده در آن به صورت شفاف ذکر شده است. زمان تحویل پروژه از تاریخ آغاز کار نیز مشخص می‌شود.

در واقع کارفرما قبل از آغاز کار دقیقا می‌داند که چیزی در چه زمانی و با چه مبلغی و با چه جزئیاتی تحویل می‌گیرد!

کمتر شرکتی در ایران به این دقت و با این جزئیات و به این شفافیت با کارفرما معامله می‌کند و معمولا هزینه‌های از پیش اعلام نشده زیادی بین کار به وجود می‌آورند که باعث بروز مشکلات جدی و اختلافات اساسی و در نهایت خراب شدن پروژه می‌شود. یکی از نکات کار در این است که ما در پروپوزالی که ارائه می‌کنیم تمام موارد احتمالی مورد نیاز شما در حین کار یا در آینده را در قالب خدمات پس از فروش پیش‌بینی می‌کنیم تا شما از هزینه‌های اضافی احتمالی پیش از آغاز کار اطلاع داشته باشید تا در صورتی که مایل بودید خدمات پس از فروش را درخواست کنید.

هیچ جزئیات مبهم و مخفی پیش از آغاز کار باقی نخواهد ماند و شما با خیال راحت و با دید کاملا باز و مشاهده افق پروژ، کار را سفارش می‌دهید.

دکترین تجاری ما این شکل است که تنها به دنبال جلب رضایت شما نیستیم، بلکه هدف ما رشد و شکوفایی کسب و کار شما است چون می‌دانیم که در صورت موفقیت شما، مشتریان بیشتری از سوی شما به ما معرفی خواهد شد چون شما جواب مثبت از کار با ما گرفته‌اید و این هدف اصلی ما است. لذا مادامی که به ما نیاز داشته باشید، ما پشتیبان و همراه شما خواهیم بود و دنبال ارائه چیزی فراتر از انتظار شما هستیم. برای ثبت سفارش طراحی سایت با ما تماس بگیرید.