هم اکنون با ECB تماس بگیرید

نشانی دفتر کارگزاران تجارت الکترونیک ایران
کرج، مهرشهر، بلوار شهرداری، خیابان ۱۰۳، شماره ۲۵۲
همیشه در دسترس شما هستیم
info@ecb.ir
 

طراحی نمونه اولیه پروتوتایپ اپلیکیشن یا ماژول

الگوی طراحی، پروتوتایپ (Prototype) یا نمونه اولیه چیست و به چه کار می‌آید؟

برای طراحی نرم‌افزار، ماژول و ابزار‌های آنلاین و یا اپلیکیشن و وب‌اپ حتما قبل از آغاز کار طراحی و برنامه‌نویسی باید یک نمونه اولیه یا پروتوتایپ که رابط کاربری UI و تجربه کاربری UX را تا حد زیادی مشخص می‌کند نیاز است. چون کارفرما و مجری پروژه، باید به یک درک مشترک از نحوه کار نرم‌افزار برسند و حتی از لحاظ گرافیکی بدانند که اپلیکیشن یا ماژول چه ظاهری دارد. چه آیتمی در کجا قرار می‌گیرد و عملکرد آن دقیقا چگونه خواهد بود.

در پروتوتایپ تمام جزئیاتی که کاربران با آن سر و کار دارند، نمایش داده می‌شود. در واقع یک پوسته از نر‌م‌افزار نهایی است که چه در سمت کاربر مصرف‌کننده و چه در سمت مدیر سایت یا اپلیکیشن طراحی می‌شود و فیلدهایی که برای کار با آن وجود دارد مشخص و در صفحه جانمایی می‌شود. حتی نحوه چیدمان و بزرگی و کوچکی آیتم‌ها، یا نحوه عملکرد یک آیتم مثل دکمه که آیا با کلیک روی آن، صفحه جدید باز می‌شود یا یک PopUp باز می‌شود نیز در طراحی اولیه باید پیش‌بینی شده باشد.

پس از این مرحله و آماده کردن الگوی طراحی، مشخص می‌شود که پروژه‌ی شما چه تعداد فرم و صفحه و فیلد و جزئیات گرافیکی و اجرایی دارد و تیم برنامه‌نویسی و گرافیک می‌تواند بر اساس آن پروتوتایپ زمان و قیمت دقیق را محاسبه و برای آغاز کار تولید پروژه اعلام آمادگی نماید و با تایید کارفرما کار را آغاز نماید. نکته بسیار مهم ادر اجرای پروژه این است که اجرای پروژه باید دقیقا مطابق پروتوتایپ انجام شود و بدون تغییر در جزئیات تا پایان عملیات اجرایی سفارش پیش رفت و تنها پس از تحویل پروژه امکان تست عملکرد و تشخیص نیاز به تغییر در نسخه بعد انجام شود. چرا که اگر در حین اجرای کار تغییر در پروتوتایپ اولیه داده شود این کار بدون در نظر گرفتن سایر صفحات انجام شده و مشکلاتی مثل بروز ساید افکت در سایر قسمت‌ها ایجاد خواهد شد.

پس از تکمیل سفارش و تحویل اولین نسخه، کارفرما و پیمانکار می‌توانند درباره تغییراتی در آن مجددا پروژه را بازنگری کرده و تغییرات مورد نیاز را در صورت لزوم به عنوان نسخه ۲ پروژه سفارش داده و انجام دهند.